17 Ağustos 1999-2016
 
17 ağustos 2016 depremi…
 
Türkiye Alp-Himalaya veya Akdeniz Çevresi Deprem Kuşağı olarak adlandırılan ve her yıl Dünya’da meydana gelen depremlerin yaklaşık % 20 – 25' inin oluştuğu bölgenin en tehlikeli kesiminde yer almaktadır. Yani ülkemizde her an her yerde büyük bir deprem yaşanabilir. Peki ülkemizde yaşayan vatandaşlarımız bu depremlere hazır mı? Binalarımız yeterince sağlam mı? Deprem konusunda bilinçlendik mi?
Başbakanlık Afet ve Acil Durumu Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Türkiye topraklarının yüzde 92’sinin deprem kuşağında bulunduğunu, nüfusun da yüzde 95’inin deprem kuşağında yaşadığını belirterek, “ topraklarımızın yüzde 662sı ve büyük sanayi tesislerinin yüzde 75’i 1, ve 2, derece deprem bölgesinde yer alıyor”  değerlendirmesinde bulundu.
Ülkemiz 1999 yılından önce birçok defa deprem gerçeği ile karşılaştı ve bu depremlerde birçok insan hayatını kaybetti.1939 Erzincan Depremi,1944 Bolu Gerede Depremi,1983 Erzurum Depremi, 1999 Gölcük Depremi,1999 Düzce Depremi,2011 Van Depremi… Bu depremlerin hiçbiri Marmara ve Düzce depremleri kadar yıkıcı olmasa da, bunlardan hiçbir ders almadık. Bu depremlerin ortak özelliği ise hepsine hazırlıksız yakalanmamız, onlarca can kaybı yaşanması ve hepsinin Türkiye de yaşanmış olması.
Farz edelim ki 17 Ağustos 1999 depremi, 17 Ağustos 2016 da tekrar yaşanacak. Buna hazır mıyız? Elbette ki değiliz. Ülke olarak ne devletin bizlere sunduğu imkânlardan faydalanabiliyoruz ne de bireysel olarak bilinçlenebiliyoruz. Ne bir deprem çantamız var nede evlerimizin deprem sigortası. Herhangi bir deprem anında en iyi ihtimalle evlerimizin enkaza dönüşecek ve bizler tek bir kuruş dahi alamadan evsiz kalacağız. Bunun için ne yapıyoruz? Deprem sigortamız var mı? Hayır… Neden mi? Çünkü böyle durumların başımıza gelebileceğini her an yeniden oluşabileceğini kabul etmiyoruz. “ Deprem falan olmaz, kim bilir ne zaman olacak, boşuna korkuyoruz” desek de depreme ne binalarımız hazır nede biz. Bilinçlenelim ve bir an önce DASK sigortamızı yaptıralım depremi sallamayalım. Unutmayalım ki deprem değil bilinçsizlik öldürür.
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07