Araç performansını arttırmak için 6 önemli madde.
YAZ SICAKLARINDA BİLE ARAÇ PERFORMANSINI ARTTIRAN 6 MADDE
Sıcak havalar ve yoğun trafik nedeniyle sürücülerin stresi daha da artmış durumda. Bu iki temel etkene birde bakımı yapılmamış ya da eksik yapılmışın araçların sizi yarı yolda bırakması da eklendiğinde yaşanılan stres hat safhaya çıkıyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve daha yoğun bir stres yaşamamak adına aracınızda bazı önlemler almanız gerekiyor.
Aracınızdan beklediğiniz o tam performansı almanızın en temel yolu araç bakımlarını zamanında yaptırmanızdan geçiyor. Bu yoğun sıcaklarında etkisiyle kalkan toz, aracınızda yaptığınız dur kalklar, rampa geçişleriniz araç performansınızı ciddi ölçüde etkileyecektir.
 
1) Depo temizliğine verilen önemi
İnsanların enerji kazanmasını sağlayan şey yemek ve vitaminlerdir. Bu yediğimiz yiyeceklerin toplanma alanı ise canlıların midesidir. Araçlarda ise bu aracınızın deposudur. Nasıl ki sağlığımıza önem verip düzenli olarak besleniyorsak aracımızın deposuna da önem verip temizliğini yaptırmalıyız. Çünkü bu depoda biriken kirler aracınızın performansını da düşürür ve aracınıza zarar verir.Bu temizliği düzenli bir şekilde yaptırırsanız aracınızın ömrünü de uzatmış olursunuz. Ayrıca yağ, yağ filtresi ve hava filtresinin değişimi de temizlik işlemlerinden birisidir.
 
2) Motor yağı
Motor yağı aracınızın performansı için oldukça önemli bir faktördür çünkü bu yağ hareketli aksanlar üzerinde ince bir tabaka oluşturarak sürtünmeyi ve aşınmayı minimuma indirir. Bu da haliyle araç performansını yükseltir. Motor yağının içinde bulunan deterjan ve detarjanımsı maddeler ise motorunuzu temizliği,pas oluşumunu engellemeyi ve silindirlerin etrafında oluşan aşırı sıcağın bir bölümünün kartere inmesini kolaylaştırır. Motor yağının kalitesi ise motor performansını arttıran en önemli faktörlerdendir. Yaz aylarının sıcaklarında motor yağına dikkat edilmeli ve kontrollerinin yaptırılması gerekir.
 
3) Fren hidroliği
Firen yağının bir diğer adı hidrolik yağdır. Hidrolik direksiyon sisteminde kullanılan genel anlamda ise sorun çıkarmayan sıvılardan birisidir. Özellikle yaz aylarının sıcak zamanlarında kaynama yapabilen bu sıvının en az 1,5 yılda bir değişimi gerekmektedir
 
4) Klima gazı
Yazın en sıcak olduğu bu dönemlerde aracınızda klima açmadan dolaşmak, ulaşım sağlamak pek mümkün değil.  Klima gazını yılda bir kez kontrol edilmesi ve 2 yılda bir mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.
 
5)Soğutma sistemi

Bu sistem motorun ürettiği fazla sıvıyı kontrol ederek motorun en uygun sıcaklığının ayarlanmasını sağlar. Ve doğal olarak aracınızı korur. Yaz aylarında motorun hava koşulları nedeniyle ısınmasından kaynaklanabilecek sorunlarla karşılaşılmaması adına soğutma sisteminin kontrolü sağlanmalıdır.

6)Performans lastikleri

Nasıl ki bizler yazın kışlık ayakkabılar giymeyip yazında kışlık ayakkabılar giymiyorsak araçlarımıza da bu uygulamayı lastiklerde yapmalıyız. Araçlarımızın kışlık ve yazlık lastikleri de ayrıdır. Bu lastiklerin desenleri ve yanak ölçüleri değişen bu lastiklerin fren mesafeleri, yol tutuşu ve sürtünmeyi azaltmak gibi özellikleri birbirinden farklıdır. Doğru mevsimde doğru lastiği kullanmak aracınıza hem yakıttan tasarruf ettirirken hem de araç performansınızı arttırır.

HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07