Bilgi Merkezi
Sigorta hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları
“Süper Sigorta Bilgi Merkezi’nde”
Antikor Tarama Testi Nedir?
Covid-19 Antikor Tarama Testi: Kişide bulunan bağışıklık sisteminin olmazsa olmaz parçası olarak yabancı maddeler ile savaşan proteinlere antikor adı verilmektedir. Aynı zamanda antijen adıyla da bilinen yabancı maddeler virüs, bakteri ya da çeşitli kimyasallar şeklinde karşınıza çıkabilir. Antikor tarama testi antikorlar antijenleri vücudun dışarısına atmak için ilk adımdır. Kişinin bağışıklık sistemi için çeşitli kompleksler oluşturmaktadır.
Bir diğer ismi seroloji olan bu testte başvuran kişiden kanı alınır. Vücutta antikorun varlığı tespit edilerek miktarı ortaya çıkar. Yapılan testlerin bazıları belli bir antikor türüne odaklanmaktadır.
Koronavirüs ve Tarama Testin İlişkisi Nedir?
Çin'de ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle sağlık açısından birçok önlem alınmaya başlanmıştır. Bunlardan biri de kişilere antikor tarama testi uygulanmasıdır. Kişilerin bağışıklık durumlarının ölçülmesi için kullanılan bu yöntem sıkça başvurulan yollardan biridir. Bu test virüsle beraber ön plana çıkmıştır. Virüse yakalanmış ve iyileşen insanlara uygulanan kan testleri ile vücuttaki antikorlar belirlenir.
Aynı zamanda virüsle ilgili belirti göstermeyen kişilere de uygulanarak sonuçlar çıkartılır. Kalabalık bir toplumda yaşadığımız için herkese koronavirüs testi yapmak mümkün değildir. Aynı zamanda virüsü taşıyan ancak belirtilerini göstermeyen kişiler antikor tarama testi ile ortaya çıkmaktadır. Çıkan sonuçlar ile birlikte toplumun bağışıklık sisteminin ölçülmesi açısından önemli bir testtir.
Yapılan antikor tarama testleri Sağlık Bakanlığı tarafından da önerilmektedir. Fahrettin Koca tarafından belirlenen 81 il genelinde antikor tarama testleri yapılmaktadır. Yapılan testlerin güvenilirliği konusunda dünya üzerinde birçok tartışma bulunmaktadır. Antikor testinin pozitif çıkması koronavirüsün bulunduğu anlamına gelir. Ancak kişinin virüs konusunda bağışıklık kazanması konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Günümüzde de antikor testleri için araştırmalar devam etmektedir. Yapılan çalışmaların virüse yakalanan kişiler ve süreç konusunda olduğu bilinmektedir. Antikor testlerini belirlenen 13 ile gidip yaptırabilirsiniz. Antikor tespiti için kullanılan bu yöntem günümüzde en çok tercih edilen yöntemler arasındadır.
Antikor Tarama Testi Nasıl Yapılır?
Covid-19 Antikor Tarama Testi: Koronavirüs için uygulanan tarama testlerinde farklı antikorlar tespit edilmektedir. Antikor testi için iki farklı yol bulunmaktadır. Evinizde kolay bir şekilde uygulayacağınız hızlı tanı kitleri vardır. Vücuda giren virüsten hemen sonra antikor testi uygulaması önerilmemektedir.
Çünkü güvenilir sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Belli bir süre sonra testlerinin uygulanması daha sağlam sonuçlar verecektir. İkinci yöntem ise laboratuvarda incelenen kan örneklerinden sonra antikor tespitinin yapılmasıdır. Detaylı bir şekilde incelenen raporlar 3, 4 gün içinde kişiye teslim edilmektedir.
Kişinin kendi tercihine göre değişiklik göstermektedir. İki yöntem de antikor testleri için uygun koşulları oluşturmaktadır.  Yapılan testlerde pozitif sonuç çıkması koronavirüsün vücuda girdiğinin belirtisidir. Negatif sonuç ise virüs olmadığını gösterir. Antikor tarama testleri yapılarak kişinin bağışıklık durumu net bir şekilde görülmemektedir ve antikor konusunda belli sonuçlar elde edilmektedir.
Antikor Tarama Testi Kimlere Uygulanmaktadır?
Testler, vücutta virüs veya bakteri bulunan durumlarda kişilere uygulanmaktadır. Bulaşıcı hastalığa yakalanmış insanların teşhis ve tespit edilmesi konusunda kullanılmaktadır. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle sık olarak başvurulan yöntem olmuştur. Virüsü taşıyan ancak belirti göstermeyen kişilerin tespit edilmesi konusunda antikor tarama testleri işe yaramaktadır.
Çıkan sonuçların uzman doktor eşliğinde kontrol edilmesi ve değerlendirilmesi gerekmekir. Ülkemizde testi uygulayan 81 il bulunmaktadır. Fahrettin Koca'nın önerdiği antikor testlerini isteyenler kan vererek yaptırabilirler.
Antikor Testi Fiyatları Ne Kadardır?
Covid-19 antikor tarama testi için belirlenen fiyatları çeşitli sağlık kuruluşlarına giderek veya telefon açarak öğrenebilirsiniz. Covid-19 antikor tarama testi fiyatları yapılan işleme ve teste göre değişiklik gösterir. Antikor testlerini vücudunda bakteri veya virüs olduğunu düşünen insanların uygulaması daha doğru bir seçim olacaktır.
Ancak gizli virüs taşıyıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız uygulayabilirsiniz. Covid-19 antikor tarama testi açılımı:  Antikor Y şeklinde olan proteinlere verilen isimdir. Aynı zamanda tıbbi adı immünoglobulin olarak da bilinmektedir.  Kişi herhangi bir hastalığa yakalandığı zaman vücudunda bakteriler oluşmaya başlar. Bakterilerin vücutta büyümesine engel olmak için virüslerin üzerine yapışan antikorlar bulunur. Antikor tarama testi yapılarak virüslere yapışan antikorların varlığı bu test aracılığıyla ayrıntılı olarak öğrenilir.
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07