Bilgi Merkezi
Sigorta hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları
“Süper Sigorta Bilgi Merkezi’nde”
Hamilelikte enerji gereksinimi artar.Bu yüzden hamileleliğin ilk üç ayında 100-200 kalori, ikinci,üçüncü 3 aylık dönemde ise 200-350 kalorilik artış yapılması uygundur.Hamileler süt ürünleri,meyve,sebze,balık,et,yumurta,yağ,karbonhidrat gibi besin gruplarından vücuda gereken enerjiyi alabilmek için tüketmelidir.
Gerekli olan kalorinin ortalama olarak  ’u protein, 5’i yağ, U’i karbonhidrat olarak alınmalıdır.Hamileliğin ilk üç ayında folik asit büyük önem taşır.Folik asit B grubu vitamilerdendir,bebeğin omurilik ve sinirlerininin oluşumu için gereklidir. Bezelye,tavuk,süt,fasulye,ıspanak,barbunya,yeşil yapraklı sebzeler,turunçgiller folik asit içeren besinlerdendir.Ayrıca hamile bir kadının günlük olarak 27 mg. demire ihtiyacı vardır.Demir en çok güneş ışınlarıyla alınabildiği için vücuda gerekli olan demiri  her zaman yeterince alamayız.Bu yüzden gebeliğin ikinci yarısından itibaren düzenli olarak demir içeren ilaçlar kullanılmalıdır.Demirin emilimini arttırdığı için C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketimide gereklidir.
Gebelikte  vücudun sıvı miktarı artar ve kan hacmi P oranında genişler.Fetüs amnios sıvısı içinde yüzer ve bu sıvı her üç saatte bir yenilenir.Bu yüzden anne adaylarının günde en az iki litre su içmeleri gerekmektedir.
Anne adaylarının kafein tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir.Kafein fetüsün kansızlık riskinin artmasında,minerallerin emilimini engellenmesine ve fetüsün kemik yoğunluğu üzerinde etkili olmaktadır.Kafein kakao,kahve,gazlı içecekler,siyah ve yeşil çayda bulunmaktadır.Bunun yanısıra fazla kafein tüketmek düşüğe sebep olabilmektedir.Bunların haricinde birtakım zararsız görülen çaylarında hamilelikte tüketilmemesi gerekmektedir zerdeçal,rezene, civan perçemi, sinameki,mine çiçeği gibi.
Hamilelikte ideal kilo alımı 9-12 kilo  arasında olmalıdır. Hamileliğe zayıf başlayan anne adayları 15-17 kilo, hamileliğe aşırı kilolu başlayan anne adayları ise 7-8 kilo kadar alabilirler. Hamilelikte kilo almamak adına düşük kalorili beslenmek bebekte zeka geriliğine yol açmaktadır.
Hamilelikte mide bulantısını birçok kadın yaşamaktadır. Mide bulantılarının başlıca sebebi artan gebelik hormonlarıdır. Bunun yanı sıra mide asitlerindeki artış, kokulara duyarlılık, kan şekerinin düşmesi, stres ve duygusallıkta mide bulantılarına sebep olabilmektedir.Zencefil,nane ve limon mide bulantılarını hafifletmeye yardımcı olur.
Hamilelikte kabızlık sıkça görülen  sorunlar arasındadır.Lif Kaynağı açısından zengin sebze ve meyveleri bolca tüketmek kabızlık sorunun önlenmesine yardımcı olacaktır.
Hamilelikte sağlıklı beslenme bebeğin gelişimi için çok önemlidir.Bilinçsiz beslenme bebekte zeka geriliğinden, fiziksel gelişim bozukluklarına ve hatta düşüklere bile sebep olabilmektedir.
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07