Bilgi Merkezi
Sigorta hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları
“Süper Sigorta Bilgi Merkezi’nde”
Farenjit, larenjit, nezle, grip, sinüzit, bronşit, orta kulak iltihabı ve zatürre gibi solunum sistemine ait enfeksiyon hastalıklarına çocuklar, yaşlılar ve gebelerde daha sıklıkla rastlanıyor.
Hastalığa sebep olan 200 tür virüs bulunmaktadır. Bu virüslerin çoğunu RHİNOVİRÜS adı verilen tür oluşturur. Bu tip virüsler insan bedeninde 3 saat boyunca aktif halde kalabilirken toplu taşıma araçlarında, işyerleri ve ev gibi ortamlarda 48 saate kadar aktif halde kalabiliyorlar. Hastalıklardan korunmak için bu gibi ortamlardan, hastalığı taşıyanlardan uzak durmak ve özellikle elleri sıkça yıkamak virüsün bulaşmasını engellemenin en etkili yollarıdır.
Yetersiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, aşırı yorgunluk, alerjik yapı, kronik hastalıklar gibi etkenler kış hastalıklarına yakalanma riskini arttırıyor. Bu tür riskleri taşıyan bireylerin aşılanması gerektiği bu sayede hastalığa yakalanma risklerinin azaldığı belirtilmektedir. Ekim-Kasım aylarında ‘grip aşısı’ nen yaptırılması için en uygun dönemdir. Kronik hastalığı bulunanlar, dalağı alınanlar, bağışıklık sistemi sorunu olanlar,50 yaş üzerindeki bireyler içinde ‘pnomokök aşısı’ önerilmektedir. Pnomokök aşısı yılın her döneminde yaptırılabilir. Pnomokök yetişkin ve çocuklarda zatürre, menenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit, kemik enfeksiyonu, kan iltihabına sebep olan en önemli mikroorganizmadır. Korunmanın en önemli yöntemi ise aşı yaptırmaktır.
Kışın havaların soğuk olması nedeniyle sıvı itiyacını pek fazla hissetmeyiz,bu nedenle vücut sıvı ihitiyacını yeterli oranda karşılayamaz. Kış aylarında günde 2 litre su tüketilmesi vücudun gereken sıvı ihtiyacını karşılaması için yeterlidir.Yine kış aylarında güneşli gün sayısı az olduğundan D vitamini eksikliğide görülür.Bunun içine haftada 3-4 kez taze balık tüketmek faydalı olacaktır.
Kış aylarında hastalıklara karşı bağışıklık sistemine özen göstermek ve güçlenmesi için besin takviyesinde bulunmak gerekir. Vitamin ve mineral deposu olan meyve ve sebzeler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Dünya Sağlık Örgütü hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için günde 5-8 porsiyon sebze meyve tüketiminin gerekliliğini vurgulamaktadır.
Günlük düzenli egzersiz yapmak ve yeterli sürede uyumakta bağışıklık sistemini güçlendirmeye etkendir.Erişkin bir kişi günde ortalama 7-9 saat uyumalıdır. Egzersiz olarak da açık havada kışa uygun kıyafetlerle günlük 6-8 km.yürümek direnç ve enerjiyi daha fazla arttırır.

 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07