Bilgi Merkezi
Sigorta hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevapları
“Süper Sigorta Bilgi Merkezi’nde”
Kredili Hayat Sigortası

Bankalardan kredi alırken yapılması zorunlu gibi gösterilmesine rağmen aslında zorunlu olmayan hayat sigortası poliçesidir. Hayat sigortası banka için bir ödeme güvencesi olduğundan, her banka tarafından mutlaka talep edilmektedir.
Kredili hayat sigortasının amacı, yaşamımız boyunca karşılaşacağımız olumsuz olaylara karşı kullanmış olduğumuz kredinin ödenmesini sağlamaktır. Bu garanti süreci sigorta şirketlerince sağlanır ve onlar sayesinde bankalar geri verilecek ödemelerle kendilerini güvence altına alır.
Kredili Hayat Sigortası Ne Demek?
Kredi hayat sigortası, kredi süresi boyunca kullanılan ve kredi tutarı kadar, ölüm olması durumunda teminat veren bir çeşit sigorta sözleşmesidir. Anlaşmanın yapılmasından sonra kredi verilir; borçlu vefat ederse, borcu sigorta tarafından karşılanır. Böylece vefat eden sigortalının borçlu kalma ihtimali ortada bulunmaz. Hayat sigortasının bu durumu karşılamasının yanında sigortalının bankaya olan borcu kapatıldıktan sonra, varsa geri kalan sigorta teminatı, sigortalının lehtar ya da kanuni varislerine geri ödenir. Genel itibariyle sözleşme kredi süresince kapsam içine girer.
Kısa Süreli Kredili Hayat Poliçesi Nedir?
Bankaların kredi çekecek vatandaşlardan istediği kredili hayat poliçesi, karşılıklı hak koruma talebine dayanır.
  • Bankaların kredi oranlarını düşürmesi ile birlikte hayat sigortası prim süreci oluşmuştur.
  • Sigorta süresi kredi sözleşmesinde belirtilen vade süresi kadardır; bu zaman zarfı içerisinde ödemeler gerçekleştirilir.
  • Bireysel ve ticari segmentlerde kredi kullanan 18 ile 74 yaş aralığında gerçek ve sağlıklı bireyler durumdan faydalanarak poliçeyi de uygulatabilirler.
Ancak her yaş kesiminde aynı ödemeler oluşmaz. Ödeyeceğiniz prim; yaşınız, kredi süreniz, prim ödeme modeliniz, kredi tutarınız ve sağlık durumunuza göre belirlenir.
Kredi Çekerken Neden Hayat Sigortası Yaptırmalıyız?
Hayat sigortasının banka adına güvence sağladığı görünen bir gerçektir. Ancak bankanın güvence elde etmesinin yanında yakınlarınız için de güvence sağlar. Çünkü sigortalının vefat etmesi durumunda banka, sigorta şirketinden borç ödeme talebinde bulunur. Mirasçı mağdur durumuna getirilmeden sigorta şirketi ödeme yapar. Bu nedenle kredili hayat sigortası vefat durumunda aile yakınlarına rahatlığı yaşatır.
Kredi Hayat Sigortası Nasıl Geri Alınır?
Eğer ki banka müşterisi kredi borcunu daha kısa süre içerisinde öderse, sigorta primlerini dilekçe ile geri ödeme alabilme hakkına sahiptir. Eğer söz konusu banka iade konusunda zorluk çıkarırsa tüketici hakem heyetlerine başvuruda bulunabilir. Bankalar zorunlu olarak kredili hayat sigortası iadesi yaparlar. Söz konusu dilekçe ile bankaya başvuruda bulunulması prim iadesinin sonucunu doğurur.
Hayat Sigortası İptal Edilebilir Mi?
Yapılması zorunlu olmayan hayat sigortası, iptal edilebilir ve hatta supersigortam.com adresinden 40%  daha ucuza yapılmaktadır.  Kredili hayat sigortası nı bankalardan yaptırmak zorunda değilsiniz.  
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07