Kış Lastiği Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salı , 11 - 2016

Kış Lastiği Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?
KIŞ LASTİĞİ ALINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ.
Sürücüler yaz aylarında yaşadıkları kaza risklerinden daha fazla bir riski kış aylarında yaşar. Özellikle de karlı ve buzlu hava koşullarında yaz lastiği kullanıyorsanız bu risk yaklaşık olarak 2 katına çıkar. Sürücülerin kaza risklerini azaltmak ve güvenli bir sürüş yaşamaları için yapmaları gereken ilk şeylerden birisi de lastiklerinin dişlerine kalınlığına yani döneme uygun olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir.
 
 
NELERE DİKKAT EDİLEMELİ?
 
  • Kış lastiği seçerken mutlaka araç üreticisinin sizlere önerdiği lastik ölçüsü ve boyutu kullanılmalıdır. Şayet araç üreticisinin verdiği ölçüleri hatırlamıyorsanız araç yetkili servisi sizlere bu konuda bilgi verecektir.
  • Lastiğin kuru ve ıslak yolda, karda fren ve karda çekiş özelliklerine önem sırası ile dikkat edilmesi gerekir.
  • Güvenliğin yanı sıra yakıt tasarrufu ve lastiğin uzun ömürlü olması da oldukça önemli bir unsur olarak yer alır. Sizlerde lastik seçerken yakıt tasarrufuna dikkat etmelisiniz.
  • Kış lastiklerinde garanti şartına dikkat edilmelidir.
  • Kış lastikleri yalnızca ön tekerlere ya da arka tekerleklere takılan bir lastik türü değildir. Bu lastiklerin 4 tekerleğe birden takılması gerekmektedir.
  • Kış lastiğine geçilmesi için en uygun ay Kasım ayı olarak belirlenir. Çünkü; kış ayına tam geçiş ayı olmamakla beraber kar ve buz döneminin yoğun olmadığı dönemdir.
  • Kış lastiğinin üretim yılı almadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. Üretim yılı 5 yıl öncesine ait lastikler alınmamalıdır. Bu lastiklerin dişlerinin ömürleri kısalır ve lastik kalınlıkları düşer. Kullanıma uygun şekilde olmazlar.
  • Kış lastik kullanımını 7 derece altında yapınız.
  • Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de lastiğin üzerinde kış lastiği damgası ve işareti bulunması gerekir. Bu damga ve işaret bulunmayan lastiği almayın.
  • Kış lastiklerinde asgari derinlik olarak belirlenen sınır 4 mm dir. Bu mm nin altında olan lastiklerin kullanılması önerilmez çünkü bu şekilde ki lastikler yüksek oranda işlevlerini kaybetmiş lastiklerdir.
 
 
KIŞ LASTİKLERİNDE ZİNCİR KULLANILIR MI?
Aracınızda kış lastiği olmasına karşın bazı hava koşullarında zincir kullanımı sağlanabilir.
Havaların aşırı karlı ve buzlu olduğu dönemlerde kış lastikleriniz yeterli gelmeyecek ve bu durumda sizlerin kaza riskini arttıracaktır.
 
Bu gibi durumlarda aracınızın 4 lastiğine birden zincir takılması doğru olacaktır. En yaygın yanlış bilgilerden birisi olan çeker lastiklere zinciri takarım arka lastiklere takmaya gerek kalmaz düşüncesi ise olabildiğine yanlıştır. Ön çeker lastiklere zincirin takılması aracın çekiş gücünü arttırır fakat frenleme ve sürüş esnasında aracın stabil bir şekilde yola tutunması güçleşir.
 
KIŞ LASTİKLERİNİN KULLANIMININ ZORUNLU OLDUĞU İLLER
Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük ve Düzce’dir.
 
 
POLİÇE YNİLEMENİZİ UNUTMAYIN!
Sizlerde kış aylarında her ihtimale karşı işinizi sağlama alın ve kasko poliçenizi yaptırmayı utmayın. Bazı durumlar da sizler ne kadar dikkatli olursanız olun kaza durumu sizleri maddi yükümlülük altına sokacaktır.
Sizlerde bu maddi yükün altına girmemek için 25 farklı firma üzerinden en uygun fiyatlarla Kasko poliçenizi supersigortam.com dan yaptırın. Yada 0850 420 0707 den bizlere ulaşın.
 
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07