Çocuklarla Yetişkinler İçin Aşılar ve Zamanları?

Salı , 11 - 2016

Çocuklarla Yetişkinler İçin Aşılar ve Zamanları?

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Aşılar Ve Aşıların Zamanları?

Bebeğin Doğumdan itibaren anneden geçen bazı antikorlar sayesinde bebek pek çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur. Bu bağışıklıkları yaklaşık 1 yıl içerisinde yok olmaktadır. Dolayısıyla hastalıklardan korunmak için bebeklerin ve çocukların bünyelerinin yapılacak aşılar sayesinde güçlendirilmesi gerekir. Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl düzenli olarak yayınlanan aşı takvimine göre, çocuğunuza hangi aşıları ne zaman yaptırmanız gerektiği belirtilmektedir. Çocuğunuzun ve bebeğinizin sağlıklı olması için bu aşıları gününde ve zamanında yaptırmanız büyük önem arz etmektedir.
 

Hepatit B Aşısı: Doğumda, 1. ayın ve 6. ayın sonunda yaptırılır.

BCG (Verem) Aşısı: 2. ayın sonunda yaptırılır.

DaPT-İPA-Hib Aşısı: 2., 4. ve 6. ayın sonunda yaptırılır. 18. ayın sonunda Rapel / Pekiştirme aşısı vardır.

KPA (Konjuge Pnömokok Aşısı): 2., 4. ve 6. ayın sonunda yaptırılır. 12. ayın sonunda Rapel / Pekiştirme aşısı vardır.

KKK Aşısı: 12. ayın sonunda yaptırılır. İlköğretim 1. sınıfta Rapel / Pekiştirme aşısı vardır.

DaBT-İPA (Dörtlü Karma Aşı): İlköğretim 1. sınıfta Rapel / Pekiştirme aşısı yaptırılır.

Çocuk Felci Aşısı: 6. ve 18. ayın sonunda yaptırılır.

Su Çiçeği Aşısı: 12. ayın sonunda yaptırılır.

Td (Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı): İlköğretim 8. sınıfta Rapel / Pekiştirme aşısı yaptırılır.

Hepatit A Aşısı: 18. ve 24. ayın sonunda yaptırılır.
 

Yetişkinlerin Yaptırması Gereken Aşılar

Yetişkin olmanız hasta olmayacağınız ya da bağışıklık sisteminizin her zaman hasta olmamanız için vücudunuzun yeterli antikor üreteceği anlamına gelmez. Yetişkin dahi olsanız bazı aşıları zamanında ve düzenli olarak yaptıranız gerekir. Bu aşılar;

Boğmaca, difteri, tetanos aşısı: Bu hastalıklara karşı bağışıklık zamanla azaldığı için yetişkinlere pekiştirme dozu uygulanması gerekir.

HPV Virüsüne karşı aşı: Bu virüs başta rahim ağzı kanseri olmak üzere, pek çok rahatsızlığa neden olabilmektedir. Yetişkinlerin bu aşı ile korunmaları önem taşır.

Meningokokal hastalıklara karşı aşı: Bu hastalıklar her yaşta görülebilmektedir. Aşı ile önlem almak mümkündür.

Grip aşısı: Grip aşısı aktif çalışan yetişkinlere tavsiye edilen bir aşı türüdür.

Seyahat Aşıları: Bu aşı türleri rutin, zorunlu ve önerilen aşılar olmak üzere 3 grupta toplanırlar. Rutin aşılar: Seyahatten bağımsız olarak güncel olması gereken aşı türleridir.

Zorunlu aşılar; Bazı ülkelere girişte yapılması zorunlu tutulan aşılardır; önerilen aşılar ise seyahat edilecek ülkede bulunan risklere karşı yapılmasının yararlı olduğu düşünülen aşılardır. Seyahat aşılarının seyahat tarihinden en az 10 – 14 gün önce tamamlanmış olması gerekir.

Hem kendi sağlığınız hem ede ailenizin sağlığını güvence altına almak için özel sağlık sigortası yaptırmış olmanız oldukça önemlidir. Aslında Özel Sağlık Sigortası her insanın ihtiyaç duyduğu temel bir ihtiyaçlarından birisidir. Çünkü ne zaman hastalanacağınız belli olmayan bir durumdur ve Özel Sağlık Sigortanız sizlerin en iyi tedaviye ulaşmasını sağlar. Poliçeniz sizlere istediğiniz hastane ve doktoru seçme şansı sunar. Supersigortam.com olarak sizlere en uygun fiyatlarla hem aileniz hem de kendiniz için en kapsamlı Özel Sağlık Sigortası poliçesi sunuyoruz. Sizler de kampanyalardan ve fırsatlardan faydalanmak için sistemimiz üzerinden teklif bırakabilir ya da 0850 420 0707 yi arayarak aklınıza takılan tüm sorularla poliçenize sahip olabilirsiniz.

HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07