Kış Aylarında Vitamin Deposu Olan Bitki Çayları

Salı , 12 - 2016

Kış Aylarında Vitamin Deposu Olan Bitki Çayları

Kış Aylarında Vitamin Deposu Olan Bitki Çayları.

Özellikle kış aylarında soğuk dönemlerde sizleri rahatlatacak içinizi ısıtacak ve aynı zamanda da sizlere vitamin yüklemesi yaparak hasta olmanızı engelleyecek çayları bulmak çokta zor değil. Bu çayları sadece ısınmak ya da soğuktan etkilenmiş olan boğazınızı ısıtmak için değil de vitamin ve minareler içeren bu çaylar sizleri kış aylarında başta grip ve nezle olmak üzere bulaşıcı olan tüm hastalıklardan korur.

Kimi bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirirken kimi çaylar ise antioksidan etkisiyle sizi hastalıkların vücudunuzda oluşturabileceği sorunlara karşı koruyabilir.

Bitki çaylarını hazırlamak için yapmanız gereken 2 seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden birisi ve en hızlı olan şekli çeşitli markalardan satışını yaptığı ve çoğunlukla karışım çay yapraklarını içeren hazır olan poşet çaylardan faydalanmaktır. Bir diğer seçenek ise aktarlardan veya marketlerden alacağınız hatta imkanınız ve vaktiniz varsa kendinizin toplayarak kurutacağınız olan bitkilerle evde üretebileceğiniz kendi çayınızı yapmak. Bu yöntem hem daha doğal hem de daha ekonomiktir.

 

Evde Nasıl Bitki Çayı Hazırlanır?
Bitkisel çay hazırlarken hangi bitki olursa olsun demlenme süresi ortalama olarak 5 dakika ile 15 dakika arasında değişir. Çay haline getireceğiniz bitkiyi sıcak suda ne kadar bekletirseniz siyah çayda olduğu gibi demlenir ve tadı acılaşır. Sizlerde kendi ağız tadınıza göre kendi demleme sürenizi belirleyebilirsiniz.
 
Çayların Faydaları ve Vitaminleri.
 
Hangi çayı ne zaman içeceğiniz tamamen size kalmış bir durum. Şayet sindirim sisteminde sorunlar çekiyor ya da yemeklerden sonra şişkinlik çekiyorsanız farklı çaylar, gripseniz veya kendinizi daha dinç ve diri hissetmek içinse C vitamini ve diğer antioksidanlar yönünden yüksek mineralli çaylar içebilirsiniz.
 
Nane Çayı: Gaz ve şişkinliği alan, genellikle sindirime yardımcı olan nane çayı mide bulantısını gidermek ve terlemeyi arttırmak için kullanılan nane çayı aynı zamanda mide bulantısını gidermek için de kullanılan bir çaydır.Reflü ve mide ekşimesi sorunu yaşayanlar için midede ki ekşimeyi arttıracağı için tavsiye edilmez.

Zencefil Çayı: Bu çay da sindirime yardımcı olmak ve aynı zamanda mide bulantısını ve kusmaya karşı kullanılabilecek bir diğer çaydır. Grip ve nezle gibi hastalıklara karşıda bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 3-4 santimlik kabuğu soyulmuş olan zencefili ince bir şekilde dilimleyerek suya atıp yaklaşık olarak 15 dakika kadar demleyerek çayınızı hazır hale getirebilirsiniz. Tatlandırmak içinse 1 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
Papatya Çayı: Stresinizi almak ve aynı zamanda da rahatlamak için bir bardak papatya çayı içebilirsiniz. Sakinleştirici özelliğe sahip olan bu çay aynı zamanda boğaz ağrısını hafifleterek öksürüğünüzü azaltır, ağız içinde ki iltihaplı yaralara iyi gelir. Uyku sorunu çeken kişilere uyumadan en az 2 saat önce bu çayı içmeleri önerilir.
 
Melisa Çayı: Kendinizi yorgun ve mutsuz hissediyorsanız melisa çayı tam da istediğiniz çay. Melisa çayı aynı zamanda sizlerin daha kolay konsantre olmanızı sağlar. Aynı zamanda uyumadan 1 saat önce içilen melisa çayı daha kolay bir şekilde uyumanızı sağlar. Çayınızı a
Melisa çayı özellikle yaz aylarında hem faldı hem de lezzetli bir serinletici içecek olarak kullanılabilir.
 
Karahindiba Çayı: Devedikeni çayı ve kehribar çayı karaciğeri ve safranı temizler aynı zamanda da atımını sağlar. Kanı ve vücudu temizler ve ishal gibi bağırsak sorunlarını hafifletir.
 
Kuşburnu Çayı: Cilt sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan C vitamini için en iyi kaynaktır. Soğuk algınlığınızın ve bulaşıcı hastalıkların daha çabuk geçmesini, iyileşmenizi sağlar. İdrar söktürücü olarak kullanılabilir. Doğal bir antioksidan özelliği olan bu çay günde 2-3 bardak tüketilebilir.
 
Sizlerde işinizi sağlama almak ve şansa bırakmamak adına Sağlık Sigortası Poliçenizi En Uygun Fiyatlarla ve En kapsamlı halde supersigortam.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Hastane bilgisi almak ve Sağlık Sigortası hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için 0850 420 0707 den bizlere ulaşabilirsiniz.


HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07