İkinci El Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
İKİNCİ ELARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İkinci el araç almak sıfır araba almaktan daha az masraflı ve hesaplı olabilir ancak dikkatli olmazsanız sıfır araçtan daha pahalıya da mal olabilir. Bu şekilde araç almayı düşünüyorsanız öncelikle otomobili baştan sona incelemeniz gerekir. Hatta imkânınız varsa aracı almaya giderken mümkünse bir otomobil tamircisi ile gidin. Ruhsatta yer alan motor ve şase numaralarının aynı olup olmadığına dikkat edin çünkü iki numaranın bir olmaması demek aracın çalıntı olma ihtimali anlamına gelmektedir. Ve böyle bir durumda sizleri hukuki bir sürecin beklediği anlamına gelmektedir. Almayı düşündüğünüz otomobilin sicilini mutlaka kontrol edin ve aracı mutlaka deneyin.

İNCELENMESİ GEREKEN KISIMLAR.
YAPMANIZ GEREKENLER;
 1. Aracı mümkünse loş olmayan ışıkta inceleyin ve detaylı şekilde gözlem yapın.
 2. Havanın yağmurlu olmamasına dikkat edin.
 3. Eğer şansınız varsa, otomobilin hali hazırda bulunduğu yere gidin. İlk çalışmasında ki sorunları bu şekilde daha rahat bir şekilde görebilirsiniz.
 4. Araç alırken aceleci davranmayın ve ne gerekiyorsa aracı almadan yapın
ARAÇTA İNCELENMESİ GEREKEN KISIMLAR
MOTOR ÇALIŞMIYORKEN
 1. Aracın dış görünüşünü iyice inceleyin kırık,çizik,çürük veya pas olmamasına dikkat edin.
 2. Otomobilin iki tarafındaki hatlarına bakın. Hasar ve onarım görmüş bir otomobilin hatları tam anlamı ile düzgün değildir.
 3. Aracın camlarını,kilit sistemlerini ve hatta kapı kollarını kontrol edin. Kilit mekanizmasında sorun olmasın.
 4. Aracın süspansiyonlarında sorun olup olmadığını anlamak için aracı dört köşesinden de sallayın. Eğer süspansiyonlarda sorun yoksa birkaç kere sallanıp duracaktır.
 5. Otomobile uzaktan baktığınızda araçta yamukluk varsa yine otomobilin süspansiyon sistemlerinde sıkıntı olduğu anlamına gelir ve bu durumda araç yine sorunlu olmuş olacaktır.
 6. Lastikleri kontrol edin. Lastiklerin hepsi aynı marka olmalıdır ki sürüş sırasında tam performans alabilesiniz.
 7. Araçta direksiyon destek sistemi varsa, başınızı camdan çıkartın ve direksiyonu çevirdiğinizde lastiklerin hareket edip etmediğine dikkatli bir şekilde bakın. Şayet direksiyon hareket etmiyorsa yada 3-4 saniye geç hareket ediyorsa direksiyon sisteminde büyük bir sıkıntı var demektir.
 8. Pedal aşınması olup olmadığına dikkat edin. Gaz pedalı yıpranmışsa yolculuk, fren pedalı daha fazla yıpranmışsa şehir içi yolculuk daha fazla yıpranmış demektir.
 9. Yağ seviyesini ve yağın durumunu kontrol edin.
 10. motor kayışlarını ve motorun su seviyesine aynı zamanda da lastik basıncına dikkat edin.
 11. Kaputu açarak içerisine dikkatli bir şekilde bakın, kablo sistemlerine ve yağ kalıntılarına göz atın. Temiz mi değil mi dikkat edin.
MOTOR ÇALIŞIYORKEN;
 1. Mutlaka deneme sürüşü yapın. Sürüş esnasında aracın çekiş sorunu olup olmamasına özellikle dikkat edin.
 2. Motorun kolay çalışıp çalışmadığına dikkat edin. Ve çalışma esnasında motordan çıkan sesleri dikkatli bir şekilde dinleyin. Gürültülü bir ses çıkıyorsa motorun pahalı bir tamirat gerektirdiği anlamına gelmektedir.
 3. Egzoz dumanının rengine mutlaka bakın. Gri veya renksiz bir duman çıkıyorsa nu durum aracın normal olduğu anlamına gelmektedir. Ancak çıkan duman siyah veya mavi renkte ise bu durum araçta sorun olduğu anlamına gelmektedir.
 4. Fren pedalına 1 dakika boyunca basın. Normal şartlarda pedalın 4 cm den fazla inmemesi gerekiyor.  İniyorsa fren sisteminde bir bozukluk var demektir.
 5. 1. viteste aracın fren sistemlerine dikkat edin,
 6. Deneme sürüşü yapın ve o sırada arcın çıkarttığı sesleri dinelemeye çalışın.
 7. El freninin çalışıp çalışmadığına dikkat edin Bunu aracınızı 1. vitese takıp, yavaşça hareket ettirmeye çalışarak deneyin. Araç hareket ederse el freni çalışmıyor demektir.
 8. Araçla sönüş yaparken akslardan ses geliyor mu kontrol edin. Tıkırtı geliyorsa aks uçları aşınmış demektir.
 9. Düz bir yola geçin ve aracı sürüklerken direksiyondan ellerinizi çekin eğer direksiyon sağa veya sola kayıyorsa aracın rot ayarlarında sıkıntısı var demektir.
 10. Aynı şekilde düz bir yolda giderken direksiyon veya otomobil titriyorsa lastiklerin balans ayarları bozulmuş demektir.
 11. Yolda hızla giderken direksiyonu kullanmakta güçlük çekiyorsanız ya lastikler inmiştir ya da ön takımlarda sıkıntı vardır.
 12.  Aracı asla rot ve balans ayarı yaptırmadan almayın. Çünkü bu değerlerde sorun varsa araç sıkıntılı demektir.
 13. Test sürüşü esnasında aracın klimasını da kontrol edin. Hava kompresörü normalden fazla ses çıkartıyorsa sürüş esnasında  klima sisteminde bir sıkıntı var demektir.
 14. Son olarak ise sakin bir yere geçip aracın el frenini çekin. Vitese geçirip yavaşça ayağınızı debriyajdan çekin. Normal şartlarda araçta sorun yoksa istop etmesi gerekir. Şayet araç istop etmiyorsa debriyajda bir problem var demektir.
 
Sizlerde araçlarınızı 2. el olsun ya da olmasın her ihtimale karşı mutlaka Kasko Sigortasını yaptırın. 25 Farklı firmadan En uygun ve En kapsamlı Kasko Fiyatı tekliflerini almak için sizlerde supersigortam.com üzerinden teklif bırakabilir yada 0850 420 0707 den bizlere ulaşabilirsiniz.
 
 
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07