Kasko Hesaplama

KASKO HESAPLAMA

Kasko sigortası fiyatı hesaplama sırasında ilk önce araçların satış bedelinin tespit edilmesi gerekmektedir. Sigorta, aracın satış değeri üzerinden yapılmaktadır.

2. el araçların satış değeri farklılıklar gösterebilmektedir. Çünkü 2. el araçların hepsinin durumu aynı olmamaktadır. Bu da aynı marka model araçların satış değerinin belirlenmesi mümkün olmamaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak için, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB)’nin yayınladığı Kasko Değer Listesi baz alınmaktadır. Bu listede belirtilen fiyatlara göre kasko hesaplama yapılmaktadır. TSRSB düzenli olarak her ay 2. el araçlar için bir bedel belirleyip, bu listeyi yayınlamaktadır. 15 yaşından büyük araçlar için bir bedel belirlenmemektedir. Bu bedel sigorta şirketleri ile sigorta yaptıracak kişi arasında anlaşmalı olarak belirlenmektedir.

Kasko Fiyat Hesaplama 

Kasko fiyatı hesaplanırken bir diğer faktör de aracın özellikleridir. Aracın bulundurduğu özellikler direk olarak kasko hesaplama işleminde kullanılmakta ve fiyatı etkilemektedir. Her şirket bu kriterleri kendi istatistiklerine göre uyguladığı için farklılıklar görülmektedir.

Tüm bu kriterlere göre hesaplamalardan sonra artık sigorta şirketinin sigorta yaptıracak kişinin özelliklerine göre indirim ya da artırım yaptıkları bölüm gelir. Sigorta yaptıran kişinin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu gibi özelliklerin yanı sıra ikamet adresi, ehliyet süresi gibi faktörlere göre hesaplamada değişiklikler gözlemlenebilir.  

HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07