Kredi Hayat Sigortası

Kredi Hayat Sigortası

Kredi Hayat Sigortası Nedir ?

Kredi hayat sigortası bireysel ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi kullanan ihtiyaç sahiplerinin ani durumlarda karşılaşacağı zorluklarda veya kredi sahibinin vefat etmesi durumunda varislerinin kredi ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldıran sigorta türüdür.
Günümüzde birçok banka kredi limiti tanımlarken kredi hayat sigortası ürününü zorunlu tutmaktadır.
Buna sebep olarak kredi ödeme planı sürecinde kredilinin vefat etmesi, kaza sonucu sakat kalıp iş göremez duruma gelmesi veya istem dışı işsiz kalması gibi durumlarda ödenmeyen tutarının kredi hayat sigortası teminatı ile tahsilatını sağlamaktır. 
Kredi hayat sigortası poliçelerimizden 18-70 yaş arası herhangi bir bankadan kredi kullanmış veya kredi kullanacak tüm Türkiye cumhuriyeti vatandaşı müşterilerimiz faydalanabilir.

Hayat Sigortasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kredi hayat sigortasını satın alırken birçok hususa dikkat etmek gerekmektedir. Bunları  örneklendirecek olursak kredi hayat sigortası teklifini sunan kurum sigortalıya kredi hayat bilgilendirme formu imzalatmaktadır. Bu formda tanısı konmuş veya tedavisi devam eden rahatsızlığınızın olup olmadı, hayati önem taşıyan taşıyan fonksiyon bozuklukları yada kalıtsal hastalıklarınıza ilişkin bilgi talep edilmektedir.
Bu formda tanısı konmuş veya tedavisi devam eden rahatsızlığınızın olup olmadı, hayati önem taşıyan fonksiyon bozuklukları yada kalıtsal hastalıklarınıza ilişkin bilgi talep edilmektedir. Bu formda yer alan sorulara doğru cevap vermek riskin gerçekleşmesi durumunda tazminatın ödenmesi açısından önem arz etmektedir. Sigortalının formda belirtmediği bir hastalıktan dolayı vefat etmesi durumunda sigorta şirketi kredi hayat sigortasına bağlı olan kredi için tazminat ödemesini  yanlış veya eksik bilgilendirme nedeniyle reddetme riski bulunmaktadır. 

Bankalardan kredi kullanırken satın aldığınız kredi hayat sigortası poliçeleri çekmiş olduğunuz kredi tutarı içerinden kesilmekte veya kredi tutarının üzerine eklenerek müşteriden tek seferde tahsil edilmektedir. Bu durum tüketiciyi ekstra faiz ödemek zorunda bırakmakta hemde ihtiyacı olan kredi tutarın daha eksik tutarda rakamın eline geçmesine neden olmaktadır. Oysa ki süpersigortam.com’dan alacağınız kredi hayat sigortası poliçelerini 12 aya varan vadelerle ödeyebilir taksit işlemi için vade farkı ve ekstra faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Bunun yanı sıra Kredi hayat sigortası primlerini peşin ödemek isteyen müşterilerimize poliçe tutarı üzerinden ektra %5 indirim yapmaktayız
Çekmiş olduğunuz krediyi vadesinden öncesinde kapatırsanız Kredi hayat sigortasınız için ödediğiniz primleri iade alabilirsiniz. Bunun için banka şubenizden alacağınız kredi kapama yazısını müşteri temsilcinize iletmek olacaktır. Hayat sigortası iptalinize istinaden kalan primler 1 hafta içerisinde belirtmiş olduğunuz iban numarasına yatırılacaktır.

 

Kredi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlumu ?

 Birçok müşterimiz kredi alırken kredi hayat sigortası yaptırmak zorunlu mudur sorusunu sormaktadır. Hazine müsteşarlığının yayınladığı genelgeye göre kredi kullandırımı sırasında hayat sigortası zorunludur fakat sahip olacağınız kredi hayat sigortasını kredi aldığınız bankadan alma yükümlülüğünüzün bulunmadığını belirtmektedir. 

Ancak kredi veren kurum bu durumu reddederek müşterilerini zorunlu olarak kendi çalışmakta oldukları sigorta şirketinden kredi hayat sigortası satın almaya zorlamaktadır.
Bu tip durumlarla karşılaştığınızda ilgili bankadan müşteri şikayet departmanına konuyu bildirerek kredi hayat sigortanızı daha uygun fiyatlı farklı bir kurumdan almak istediğinizi belirtiniz.
Bankalardan satın alacağınız kredi hayat sigortası primleri sektörde faaliyet gösteren birçok sigorta şirketine göre daha yüksek fiyata sahiptir.

Bunun nedeni personel maliyeti, yüksek komisyon beklentisi, ciddi miktarlarda ödenen işyeri kiraları, faiz dışı gelirden daha fazla fayda sağlamak gibi nedenler bulunmaktadır. Süpersigortam.com’un 2019 yılı içersinde kredi hayat sigortası satın alan müşterilerine yaptığı anket çalışmasında bankaların sunmuş olduğu kredi hayat sigortası teklifine göre ` oranında daha uygun fiyatlı kredi hayat sigortası teklifi sunmuş olduğu görülmüştür.

Fiyat avantajımızın en önemli etkeni birden fazla sigorta şirketinden teklif alarak en uygun olan kredi hayat sigortası poliçesini müşterilerimize sunmamızdır. Bünyesinde barındırdığı birçok şirket en uygun fiyatı vermesi açısından büyük önem arz etmektedir.
 

Kredi Hayat Sigortası Primleri Nelere Göre Hesaplanır

Kredi hayat sigortası primleri hesaplanırken fiyata etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri çekeceğiniz veya çekmiş olduğunuz kredinin tutarı, kredinin vadesi , kredilinin yaşı, cinsiyeti, yaşadığı il gibi faktörler kredi hayat sigortası primlerini etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Eğer kredilinin kredi hayat sigortası bilgilendirme formunda belirtti bir rahatsızlığı var ise bu da poliçe primlerinizi ciddi oranda artırmaktadır. 
 Kredi hayat sigortanızı satın alırken dikkat ettiğimiz en önemli husus olan fiyat avantajımızın yanı sıra birçok şirket poliçe sahiplerine ek avantaj sunmaktadır. Örneğin Süpersigortam.com Poliçe tutarı 2500 tl tutarı üzeri olan müşterilerine ücretsiz check-up hizmeti sunmaktadır. Kredi hayat sigortanızı satın alırken  Fiyat avantajımızın yanında bu ek hizmetleri de detaylı inceleyerek ekstra avantaj sağlayabilirsiniz.

Hayat Sigortanızı  Vergiden Düşebilceğinizi Biliyormusunuz.

İster vergi levhalı, ister sgk’lı olun kredi hayat sigortanız için ödediğiniz primleri vergi matrahınızdan düşebilir vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken kredi hayat sigortası poliçenizin bir örneğini muhasebecinize veya insan kaynaklarına teslim etmektir.

 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07