Sonbahar aylarında zinde kalmanın yolları.
SONBAHAR AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMENİN VE ZİNDE KALMANIN YOLLARI.

Sonbahar döneminde kendinizi yorgun,bitkin hissediyor ve uykunuzu alsanız dahi yataktan çıkmakta zorlanıyor musunuz? Bunlara birlikte havaların erken kararması, güneşli havaların yerini yağmurlu havalara bırakması ve soğukların giderek artması, işlerinizin yoğunlaşması dolayısıyla gelişen halsizlik,isteksizlik,mutsuzluk sonucu artan iştah aşırı yemek yeme isteğinden şikayetçisiniz. Bunların en temel nedeni mevsim geçişinden kaynaklanan ufak depresyonlar olabilir. Yazın ılıman ve sıcak havasına alışan vücudunuz sonbahar aylarına adapte olmakta zorlanabiliyor ve bu durum da sonbahar depresyonu denilen bir duruma yol açıyor. Alacağınız birkaç basit önlem ile geçişlerinin getirdiği bu olumsuzluklardan ve depresyondan kurtulup önüne geçebilirsiniz.
Mevsim değişiklikleri her insanda farklı etkiler yaratabilir. Bazı insanlar bu durumdan etkilenmezken bazı insanlar ise psikolojik ve fizyolojik olarak etkilenerek sorunlar yaşayabilirler. Aşırı stresli, heyecanlı ve sinirli kişiler bu mevsim geçişlerinde kendilerini daha güçsüz hissederler. Bu durumda daha çabuk hastalanmalarına neden olabilir.
 
Özellikle besin çeşitliliği bu dönemde büyük önem taşımaktadır. Yemek yediğiniz tabağı 4  parçaya ayıralım; değişik besin guruplarını ve antioksidan kapasitesi yüksek değişik renkte besinlerin aynı tabakta bir öğünde tüketilmesi besinlerin etkileşiminden faydalanabilirsiniz. Buda bedeninize tek bir öğünde tüm vitaminleri sokmuş olur.
 
Yeterli sıvı tüketimi önemli bir unsur. Günlük su tüketimi ortalama 2 LT ve üstü olmalıdır. Yine antioksidan özelliği yüksek olan beyaz veya yeşil çay da 2 bardak olmak kaydıyla tüketebilirsiniz.
 
Uyku düzeninin sağlanması diğer önemli unsurlardan birisidir. Alışkın olduğunuz uyku düzeninin değiştirilmemesi gerekir. Her insanın bünyesel olarak duyduğu uyku miktarı ebetteki farklıdır ancak her insanın minimum 8 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır ki bu durum beden ve akıl zindeliği açısından önemli bir unsurdur. Az uyku insanları sersemlettiği gibi fazla uyku da insanları sersemletmektedir.
 
Mevsim geçişlerinde bazı hormonsal değişimler de yaşanabilir. İştah artışı yaşanıp depresif bir hal alınabilir. Bu durum özellikle iş ve özel hayatımızda da sıkıntılara yol açabilir.
 
Kendinizi eve kapatmak ve sosyal hayattan uzaklaşmak yerine yapılacak olan yarım saatlik yürüyüşler oksijen alımınızı arttırarak yaşam kalitenizin artmasına yardımcı olur.
 
Destekleyici vitamin ilaçları en çok merak edilen konulardan birisidir. Gerek görülen durumlarda bu vitamin ilaçları alınabilir. Özellikle doğal ilaç olarak bilinen destekleyici ürünleri kontrolsüz olarak kullanıldığını görmekteyiz. Hangi destekleyici vitamin olursa olsun doktorlara danışmadan bunları kullanmak sağlıklı bir durum olmayacaktır. Bu nedenle bir doktora danışmadan bu vitaminler kullanılmamalıdır.
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07