Sürücüler İçin Yasal Alkol Sınırı Kaç Promil?
SÜRÜCÜLER İÇİN YASAL ALKOL SINIRI NEDİR?

Trafik kazalarının başında gelen unsurların en başında alkollü araç kullanmak yer alır. Dünya Trafik komitesinin yaptığı bir buçuk yıllık araştırmanın sonucunda trafik kazalarının i kişilerin isteyerek aldıkları alkolden kaynaklandığını göstermiştir.
 
Meydana gelen trafik kazaları incelendiğinde kazarlın en büyük nedenlerinden birisi ise sürücülerin dikkat dağınıklığından kaynaklı olduğu görülmüştür. Alkol almış kişilerde de dikkat dağınıklığının daha da arttırmasından dolayı daha tehlikeli bir hal almaktadır. Güvenli alkol limiti yoktur en doğrusu, hiç alkol almadan araç kullanmaktır.
 
Yasal alkol sınırı için belirlenen sınır %0.50 promil dir. Çoğu kişi tarafından bu alkol sınırı yanlış algılanır. 1 kadeh içkinin kaç promil alkol içerdiğine dair kesin bir cevap vermek mümkün değildir çünkü bu aldığınız alkole göre değişir. Aynı zamanda kanda ki alkol promilleri kişinin yaşına, cinsiyetine ve kişinin metobolizma sistemine göre değişiklik gösteren bir unsurdur.
 
Sürücülere alkol metre ile yapılan testler sonucunda şayet alkollü çıkarsa; 2978 sayılı Karayolları Trafik Kanun'unun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır ve aracı trafikten men edilir. Bunun dışında ise kişiye ait olan sürücü belgesi 6 ay süresince Trafik polislerince alınarak el konur.
 
ALINAN ALKOLÜN VÜCUDUNUZDAN ATILMASI NE KADAR SÜRER?
 

Alınan alkolün vücuttan herhangi bir şeyi yiyerek veya içerek atılabileceği önerisi aslında tamamen bir rivayettir. Alkol her organınıza zarar verir ancak en çok zarar vereceği organınız ise karaciğerinizdir. Aldığınız alkollerin vücudunuzdan atılması için yapmanız gereken tek şey vücudunuza zaman tanımaktır. Kahve içmek, maydanoz yemek gibi şeyler kanınızda ki, vücudunuzda ki alkolü temizlemez.
 
SİGORTA ŞİRKETLERİ ALKOLLÜ KAZALARDA ÖDEME YAPAR MI?
 
Sigorta şirketleri tamamen alkol nedeni ile meydana gelen kazalar için ödeme gerçekleştirmemektedir. Şayet sürücü alkol dışında başka faktörlerin kazaya sebep olduğunu kanıtlayabilirse bu durumda sigorta şirketi ödeme gerçekleştirir.
 
Hem aracınızı hem de cebinizi güvence altına almak için kasko sigortanızı supersigortam.com dan yaptırın. 25 farklı firma arasından en uygun fiyatları alın hem de Kasko sigortanız muafiyetsiz olsun. Kasko teklifleri için 0850 420 0707 yi arayarak ulaşabilirsiniz.
 
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07