Sürüş esnasında lastik patlarsa ne yapılmalı?
Sürüş esnasında araç lastiği patlarsa ne yapılmalı?
 
Bu durum hemen hemen her sürücünün başına gelebilecek sürücülerin karşılaşabileceği bir durumdur. Bu durumla karşılaşıldığında en çok dikkat edilmesi gereken şey zamandır. Bu durum ne kadar erken fark edilirse o kadar erken müdahale edilebilir. Böyle bir durumu önlemek için birçok farklı şey bulunuyor ancak bazen bu önlemlerde yeterli olmayabiliyor.
Normal şartlarda lastiklerin ömrü için en ideal süre 30 bin km dir (en fazla 45 bin km) olarak düşünülür. 70-80 bin kilometreye çıkan lastikler ise risk taşımaktadır.
  -Aracın en önemli taşıyıcılarından birisi lastiktir. Bu lastiklerin hava basıncı haftada en az bir kere kontrol edilmelidir ve araçta hava basınç saati bulunmalıdır. Arabanızı sürmeye başlamadan önce araç etrafında bir tur atılmalı ve aracın lastiklerine göz ucuyla bakılmalıdır.
 -Aşırı yükleme yapmak lastiklerin patlamasına yada inmesine sebep olabilir. Bu nedenle araca fazla yükleme yapılmamalıdır.
-Seyir halindeyken aracınızın lastiği patlarsa yapmanız gereken en önemli şey sakin olmaktır. Ani bir şekilde firene basmak ya da direksiyonu patlak lastiğin olduğu yöne doğru çevirmek kaza yapmanıza neden olur. Frene ani şekilde basmak yerine yavaş yavaş arttırarak güvenli bir yere doğru ilerlemeye çalışmalısınız.
-Şayet aracınızın ön tekerlerinden biri patladıysa araç o yöne doğru çekme yapar. Bu durumda direksiyonu sıkıca tutmalı, yol kontrolünü kaybetmemeye çalışmalı direksiyonu aracın döndüğü yönün aksi yönüne doğru çevirmelisiniz. Bu durum aracınızın takla atmasını engelleyecektir. Aynı şekilde patlayan tekerlerden birisi arka teker olduğu takdirde yine direksiyonu sıkıca tutup kontrolü kaybetmemeye çalışarak güvenli bir yere doğru aracınızı sürün
-Uygun ve güvenli bir yer bulup aracınızı çektiğinizde ise ilk iş olarak flaşörleri yakıp ikaz işareti koymalısınız.

Siz yinede işinizi şansa bırakmayın en cazip fiyatlar, en uygun avantajlarla kasko sigortanızı Supersigortam.com dan yaptırın.
 
HOŞGELDİNİZ!Üyelik Bilgilerimi Hatırlamıyorum.
En Uygun Sigorta Teklifi İçin Arayın
0850 420 07 07